Arduino NRF24L01+ 2.4GHz Wireless Transceiver Module
Buy 2 pieces, so you can use one as a receiver and the other as a transmitter.
2. 125 Channels, Multi-point communication and frequency hopping to meet the communication needs.
3. Built-in hardware CRC error detection, Multipoint communication address control.
4. Low-power 1.9 ~ 3.6V, only 1uA on Power down mode.
5. Built-in 2.4Ghz antenna.
7. Built-in voltage regulator.
8. Standard DIP Pitch Interface for embedded applications.
9. Size: 34mm X 17mm X 1mm
Package:
1 x Arduino NRF24L01+ 2.4GHz Wireless Transceiver Module